27 вересня українці святкують Воздвиження Хреста Господнього. Давні традиції, прикмети, заборони

Середа, 27 вересня 2017 06:30 Автор  Ніна Петриківська
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)

27 вересня святкують Воздвиження Чесного і Животворного Хреста Господнього, а попросту – Воздвиження. У цей день християни відзначають відразу дві події: віднайдення Хреста і повернення Животворящого Хреста з Персії.

Це свято пов’язане з біблійною легендою про те, як із трьох знайдених хрестів визначали, на якому з них був рoзіп’ятий Ісус Христос. Знайдені хрести по черзі прикладали до щойно пoмeрлих. І от після одного прикладання небіжчик воскрес. Так і був знайдений хрест, на якому колись розіп’яли Христа.

Із Воздвиженням пов’язано багато і християнських, і народних прикмет. Народні прикмети пов’язані переважно з тим, що свято Воздвиження знаменує початок похолодання.

Християнські прикмети на Воздвиження

На Воздвиження треба поститися, щоб життя було вдалим. За християнськими канонами, Воздвиження – велике свято. Саме тому цього дня треба поститися й не можна нічого робити.На Воздвиження не можна починати важливих справ, бо все піде прaхом. Треба поститися, відстояти святкову службу, а потім можна продовжити день удома за молитвою. А після служби варто очистити дім від нечисті. Для цього необхідно окропити святою водою кожен куток, читаючи молитви.

Що заборонено робити на Воздвиження Хреста Господнього

Тільки на Воздвиження в новому храмі ставлять дзвони і хрести на маківці. Очевидно, це пов’язано з християнською легендою виникнення свята Воздвиження.

У це свято у православних строгий піст, тому вони уникають вживання м'яса, риби, яєць і молочних продуктів.
 
Також у цей день не можна сваритися і з'ясовувати відносини з близькими.
 
У давнину вважали, що не варто починати нові справи, адже вони можуть закінчитися невдачею.
 
Ще у народі існує твердження, що в цей день змії шукають місце для сплячки на зиму, тому радять добре замикати двері будинку.
 

На Воздвиження останні птахи вирушають у далекі краї, а змії – залазять у нори на зимівлю. Насправді, на Воздвиження відлітають ті перелітні птахи, які ще не відлетіли.

Наші бабусі вірили, що та людина, яка побачить останній відліт птахів цього дня, може загадати бажання, й воно обов’язково збудеться. Тож якщо побачиш сьогодні зграю відлітаючих птахів, швидше загадуй бажання.

На Воздвиження осінь до зими швидше рухається, закінчується бабине літо й починаються осінні холоди. Цього дня тримай двері на замку, щоб змії в хату не потрапили, адже змії починають ховатися по норах на зимівлю. І змія може випадково заповзти в будинок.

Воздвиження – це останній день, коли перед зимою змії виповзають зі своїх нір і гріються на сонці. За народною легендою, змія, яка вкусить людину на Воздвиження, до нори не доповзе – їй сил не вистачить.

Хоча в ліс по гриби і ягоди на Воздвиження ходити не можна, можна потрапити у зміїну яму й залишитися там на всю зиму.

У цей день варто піти до церкви і подякувати Богові за порятунок, а також помолиться за своє здоров'я і здоров'я своїх рідних. Головне, щоб ваші звернення до Господа були від щирого серця. Тоді всі прохання та подяки будуть почуті.

Також пропонуємо до уваги читачів головні молитви, які читаються в день Воздвиження.

Тропар Воздвиження Хреста Господнього

Спаси, Господи, люди Твоя

і благослови насліддя Твоє,

перемоги православним Християном на супротивників даруючи,

і Твоє зберігаючи Хрестом Твоїм проживання.

Воздвиження

Величання Воздвиження Хреста Господнього

Величаємо Тебе,

Жіводавче Христе,

і чтимо Хрест Твій Святий,

імже нас врятував від роботи ворожої.

Тропар передсвяту

Животворящий Хрест Твоєї благості,

Його ж дарував єси нам недостойним Господи,

Тобі приносимо в молитву,

Врятуй люди і град Твій молиться, Богородицею,

Єдине Людинолюбче.

 

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається