На півдні України є єдине в Східній Європі шведське село

Понеділок, 19 березня 2018 10:02 Автор  Ніна Петриківська
Оцініть матеріал!
(1 Голосувати)
шведське село шведське село

А чи знаєте, що на півдні України є єдине в Східній Європі шведське село? Так-так, ви не помилилися – саме шведське. 

Шведи з українського села Зміївка майже 230 років зберігають у херсонських степах свою національну культуру і приймають в гості співвітчизників з усього світу.

Звідки ж взялися і як живуть в Херсонській області нащадки вікінгів?

Історія цього села досить незвичайна. Воно виникло на місці 4 сіл: Старошведське (швед. Gammalsvenskby, нім. Альтшведендорф), Шлянґендорф, Мюльгаузендорф і Кльостердорф. Тут співіснують представники 15 національностей, серед яких – шведи та фіни, українці та німці, поляки та євреї, молдавани та білоруси. 

ХТО ТАКІ? Це справжнісінькі шведи. Триста років тому їх предки жили на шведському острові Дазі. Під час чергової війни острів завоювала Російська імперія. А через кілька десятиліть, в кінці XVIII століття, російський уряд відправив шведських селян з Дазі освоювати новопридбані землі південної України.

СКІЛЬКИ ЇХ? Херсонські шведи – одна з найменших національних громад в Україні. Згідно з переписом 2001 року, їх налічувалося всього 144 людини. За даними того ж перепису, ще тринадцять шведів жили в Києві і семеро – в Одеській області.

ДЕ ЖИВУТЬ? У 1782 році, опинившись в херсонських степах, шведи побудували власне село, яке назвали Гаммальсвенскбі, тобто Старошведське. Згодом по сусідству розташувалося ще три німецьких селища. А в першій половині ХХ століття всі чотири поселення злилися в одне велике село, яке назвали Зміївка.

Нащадки шведських переселенців живуть тут донині. Їх легко відрізнити за незвичними прізвищам, які закінчуються на «-ас». Справа в тому, що в XVIII столітті у шведських селян прізвищ не було – тільки по батькові, які закінчувалися на «-сон» («син») або «-доттер» («дочка»). Російські чиновники визнали це незручним і зобов’язали шведів самим придумати собі прізвища. А переселенці зробили прізвищами назви сіл, в яких вони колись жили на Дазі. Ті, хто жив в селищі Мальмбю, стали Мальмасами, вихідці з села Бускбю – Бускасами тощо.

ЯК РОЗМОВЛЯЮТЬ? Більшість херсонських шведів говорять на українсько-російському суржику – як і місцеві жителі інших національностей. Під час перепису 2001 року шведську мову рідною назвали всього 32 людини. В основному, це люди старшого покоління. Але і серед молоді відроджується інтерес до мови предків. Багато нащадків переселенців відвідують курси шведської, які вже двадцять років працюють при місцевій школі.

До речі, мова херсонських шведів – це не сучасна шведська мова. Це мова, якою говорили в Швеції у XVIII столітті. Вчені кажуть, що крім Зміївки, цією мовою вже ніде у світі не говорять.

У ЩО ВІРЯТЬ? У Зміївці існує єдина в Україні громада Шведської лютеранської церкви. Тут є навіть шведська кірха. Правда, в радянські часи храм закрили, а пізніше в ньому стали проводити православні богослужіння. Але в 1990-х роках лютерани і православні домовилися використовувати будівлю спільно. Тепер тут проходять як православні, так і лютеранські служби. Але свого пастора у херсонських шведів немає. Раз на кілька місяців до них приїжджає священик зі Швеції.

ЩО ЇДЯТЬ? Кухня херсонських шведів – це неймовірне переплетення шведської, німецької та української кухні. На столі місцевих жителів можна побачити і традиційні штруделі, і новітні «винаходи» на кшталт борщу з пельменями або печені з кнедликами.

ЩО СВЯТКУЮТЬ? Херсонські шведи відзначають лютеранські свята – Різдво, Великдень та інші. Але найулюбленіше свято – Midsommar, тобто середина літа. У Швеції це – традиційне народне свято, схоже на слов’янського Івана Купалу. У Зміївці на Midsommar прийнято влаштовувати традиційний пікнік з вогнищами, піснями і танцями на березі Каховського водосховища.

ЯК ОРГАНІЗОВАНІ? У Зміївці офіційно зареєстрована шведська громада. Правда, більшість ентузіастів відродження шведських традицій – досить літні люди.

ДЕ ПОЗНАЙОМИТЬСЯ З КУЛЬТУРОЮ? Звичайно ж, у Зміївці. Правда, музею або культурного центру тут, на жаль, немає. Зате є старовинна кірха і два шведських пам’ятники. Один – присвячений заснуванню села, а другий – нагадує про місцевих жителів, які стали жертвами сталінських репресій.

ДО РЕЧІ, про херсонських шведів не забувають на історичній батьківщині. Шведська комуна Готланд і лютеранська церква Швеції регулярно надають невелику фінансову допомогу Зміївці, а в 2008 році село навіть відвідала шведське королівське подружжя. Цікаво, що у Швеції існує товариство нащадків жителів Старошведського.

Ось тому і їдуть сюди натовпи іноземних туристів – студенти, дослідники-лінгвісти, та й звичайні шведи, які шукають своє коріння.

Прокоментувати:

Переконайтесь що ви заповнили усі поля, відмічені зірочкою (*). HTML код не допускається